Az EYFS keretrendszer egészen fialat kortól segíti a gyermekek azon képességének fejlesztését, mely segítségével a személyiségükről és a kultúráról tanulhatnak, arra bíztatva őket, hogy pozitív képet alakítsanak ki önmagukról és másokról.
Miért fontos ez?
- A gyerekek soha nem lehetnek elég fiatalok ahhoz, hogy elkezdjék megismerni a saját és másokszemélyazonosságát és kultúráját (a fejlődés szempontjából megfelelő szakaszokban).
- A pozitív identitásérzet kulcsfontosságú az önértékelés és magabiztosság fejlesztéséhez, valamint segíti a gyermekeket, hogy felismerjék és elfogadják a másokban fennálló különbségeket.
- Másokkal való interakciókon és tapasztalatokon keresztül, a gyerekek megtanulják, hogy hasonlítanak és különböznek is másoktól, és ezek azok a tulajdonságok, melyek összekapcsolják, ugyanakkor meg is különböztetik őket a többiektől.
- Megtanulják, hogy nem mindenki néz ki vagy beszél ugyanúgy, mint ők, hogy másképpen élvezik ugyanazokat a dolgokat, és másképp éreznek, mint mások. Felismerik a hasonlóságokat és a különbségeket a korosztályukban, a családjukban, a közösségben és az egyes hagyományokban.
- Fontos tudatában lenni annak, hogy a különbségek iránt tanúsított negatív hozzáállást a gyermek a maga előtt látott példákon keresztül tanulja meg.
Hogyan tudjuk ezt támogatni
Az óvodákban tanítóknak létfontosságú szerepük van a gyermekek támogatásában azáltal, hogy számtalan pozitív és lenyűgöző élményt nyújtanak a gyerekeknek, valamint olyan beszélgetéseket folytatnak velük, melyek segítenek még tudatosabban és érzékenyebben viszonyulniuk ahhoz, milyen különbözőek is vagyunk egymástól. Azzal, hogy az egyediségünket és a különbözőségünket “ünnepeljük”, támogatjuk a gyermekek megértését és szeretetét az értékes, változatos világ iránt, amiben élünk.
Biztassuk a gyermekeket, hogy…
- Próbáljanak ki új és különböző dolgokat, adjuk nekik lehetőséget, hogy más gyermekekkel is játszanak
- Beszéljünk velük a saját otthonukról, a közösségükről, és próbáljuk megtalálni a különbségeket más gyerekek tapasztalatain keresztül.
Tevékenységi tippek
Biztosíts olyan tevékenységeket és lehetőségeket, melyek során a gyermekek megoszthatják másokkal a tapasztalataikat és a tudásukat az életük különböző területeiről:
- Amikor tudsz (online felületen vagy videón keresztül)
- Hívj meg különböző kulturális háttérrel rendelkező embereket, hogy az életükről vagy a munkájukról beszéljenek.
- Hívj meg olyan gyerekeket és családokat, akiknek van tapasztalatuk, milyen más országban élni, fotókkal és más tárgyakkal mutassák be azt, azokat a családtagokat is beleértve, akik Magyarország más területén vagy külföldön élnek.
- Ismertess meg velük dalokat, mondókákat és hangszereket más kultúrákból
- Mutasd be nekik más kultúrák hagyományos ételeit